Palatul Mogoşoaia

Slujba pe care o prestez la revista Ideal Mariaj îmi permite (sunt foarte norocoasă şi recunoscătoare) să organizez şedinţe foto în diferite locaţii din ţară şi nu numai. Ajung şi eu astfel, după 3 ani de când locuiesc în Bucureşti, să vizitez şi să admir celebrul palat Mogoşoaia.

Să încercăm un mic tur în imagini.

Intrarea principală în palatul Mogoşoaia:

intrare palat 300x225 Palatul Mogoşoaia

Curtea palatului:

palatul mogosoaia 300x225 Palatul Mogoşoaia

Vedere de sus, din unul dintre turnuri:

vedere curte palat 300x225 Palatul Mogoşoaia

O floare (magnolie?) frumoasă:

floare 185x300 Palatul Mogoşoaia

O chestie modernă căreia nu îi văd rostul:

chestii palat 225x300 Palatul Mogoşoaia

Faţada palatului Mogoşoaia:

fata palat mogosoaia 300x225 Palatul Mogoşoaia

Divina vedere din faţa palatului Mogoşoaia:

priveliste palat mogosoaia 225x300 Palatul Mogoşoaia

Şi câteva elemente reprezentative stilului brâncovenesc, precum coloanele:

coloane palat 225x300 Palatul Mogoşoaia

Sau alte elemente precum lespezi:

lespezi 225x300 Palatul Mogoşoaia

Revin, mergem la primul cadru.

Am revenit, între timp am supus modelele la chinuri:

cocotat modele 300x225 Palatul Mogoşoaia

Continuam presupusul tur cu alte elemente specifice:

coloane 225x300 Palatul Mogoşoaia

Elemente decorative:

elemente de decor 225x300 Palatul Mogoşoaia

sau sculpturi:

sculptura decorativa 300x225 Palatul Mogoşoaia

sculturi 300x225 Palatul Mogoşoaia

Şi dacă îmi permiteţi închid cu un mini film, în care protagonista principală este o pasăre, sub anonimat, al cărei nume nu l-am identificat încă:


This entry was posted in Romania lui R.R and tagged , . Bookmark the permalink.

3 Responses to Palatul Mogoşoaia

  1. Incep sa cred ca Great Expectations a fost filmat aici! (varianta cu Gwyneth Paltrow si Ethan Hawke, pe care o iubesc din tot sufletul), pentru ca mi se pare ca decorurile seamana izbitor cu cele din film… ma rog, exceptand partea cu lasatul in paragina dupa nunta esuata a doamnei Dinsmoor/ Havisham.

    Gandindu-ma la Martha Bibesco, incerc sa nu mi-o imaginez ca pe old lady Havisham, ci ca pe cineva care chiar a incercat sa renoveze, sa “reimprospateze” atmosfera palatului. Postase Octavian Coifan, demult, o fotografie superba (dintr-un Vogue de prin anii ’20…sper sa nu gresesc), infatisand-o pe Madame Bibesco stand pe ultima treapta a unei scari exterioare… (asa ca in imaginea din unul dintre pictorialele tale facute cu Alex Conu (cand tipa purta rochia lunga Lena Criveanu de la Iasi 2007 si parca avea parul impletit cumva intr-o parte).

    Cu alte cuvinte, imi place mult locul, desi inca nu am ajuns sa-l vizitez, pentru ca mi se pare o sursa buna de inspiratie.

    PS: minunat faptul ca permit folosirea imaginii Palatului in pictoriale. siiiiiiiiii abia astept sa vad cum v-a iesit sedinta foto!

  2. R.R says:

    Uau Ioana, uau. Sar mana. Si eu abia astept sa vaz rezultatele finale.

  3. Ana says:

    Legate de floarea din imagine (magnolie?)- nu este, din cate stiu eu se numeste iuca de gradina sau de exterior si face acea tija plina de flori o data la cativa ani. Palatul este superb pacat ca nimeni nu face nimic in legatura cu cele 12 ha ale parcului palatului trecute ilegal in proprietatea primariei Mogosoaia, defrisate si transformate intr-o zona verde cu carari asfaltate care nu-si au rostul.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>